Dystonia to choroba neurologiczna. Objawy tej choroby narastają do pięciu lat, a po tym czasie równoważą się. Warto podjąć się leczenia dystonii w renomowanym miejscu. Sposobów na jej leczenie jest kilka. Dobry neurolog dobierze nam indywidualny plan leczenia, co sprawi, że objawy tej choroby nie będą tak dokuczliwe.
Dystonia Kraków – na czym polega ta choroba?
Dystonia polega na samoistnych ruchach, które powodują wyginanie i skręcanie różnych części ciała, co skutkuje przyjmowaniem nienaturalnej postawy. Z czasem dystonia może zajmować kolejne mięśnie. Dystonia polega na skurczu w tym samym czasie dwóch przeciwstawnych mięśni. Skutkuje to do usztywnieniem i zablokowaniem stawu. Leczenie dystonii jest możliwe na wiele sposobów. W ciągu kilku ostatnich lat najpopularniejszą metodą stała się terapia toksyną botulinową. Na czym polega? Toksyna botulinowa wstrzykiwana jest do miejsc, w których doszło do dystonii. Zaprzestaje ona produkcję chemicznej acetylocholiny, która odpowiada za skurcze. Taki zabieg powinno się powtarzać co trzy miesiące. Dobór leków dokonuje neurolog i neurochirurg. Może one również wykonać zabieg, w którym odblokowuje się uszkodzone nerwy. Zależnie od mięśni, które zostały zajęte możemy wyróżnić kilka rodzajów dystonii:
- dystonia uogólniona – zajmuje większość ciała;
- ogniskowa dystonia – atakuje jedno miejsce;
- dystonia wieloogniskowa – atakuje więcej niż dwie części ciała;
- dystonia segmentowa – występuje wtedy, kiedy atakuje dwie sąsiadujące ze sobą części ciała;
- hemidystonia – zaatakowana jest połowa części ciała np. prawa noga i prawa ręka.
Leczenie dystonii – kto się jej podejmuje?
Dystonia to choroba neurologiczna, dlatego jej leczeniem zajmuje się neurolog Kraków lub neurochirurg. Warto szukać polecanych specjalistów, którzy nie tylko postawią skuteczną diagnozę, ale wdrożą skuteczny plan leczenia. Często wybierane są placówki, gdzie wykorzystuje się nowoczesne metody leczenia. Jest wielu lekarzy z zakresu neurologii – warto wybrać najlepszego i cieszyć się pełnią zdrowia.