Wygląd paznokci jest dość często odzwierciedleniem kondycji organizmu, dlatego ważne jest, aby im się regularnie przyglądać. Zdrowe paznokcie to takie, które są różowe i mają gładką powierzchnię. Zniekształcenia, zmiany koloru lub struktury mogą być skutkiem niewłaściwej pielęgnacji, złego odżywiania bądź też choroby. Zastanawiasz się, co mogą oznaczać zmiany na paznokciach? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, o czym mogą świadczyć.
Podolog Janikowo – specjalista od problemów z paznokciami
Niektóre zmiany w paznokciach są symptomem chorób dermatologicznych, na przykład grzybicy. Jeśli zauważasz dziwne, nietypowe zmiany, skontaktuj się z dermatologiem lub podologiem. Może się okazać, że to nic poważnego, przyczyna kłopotów jest błaha i wystarczy zadbać o odpowiednią pielęgnację oraz higienę. W przypadku poważniejszych zmian, na pewno koniecznie będzie stosowne leczenie. Paznokcie stanowią element ochronny, są zatem narażone na działanie wielu czynników. Dochodzi często do różnego rodzaju ich chorób. Część z nich związana jest z przybraniem dziwnego kształtu, między innymi:
- paznokcie łyżeczkowate – przyczyną najczęściej jest niedobór żelaza lub anemia, zaburzenia hormonalne;
- paznokcie zegarkowe – przyczyna leży u podłoża wad wrodzonych serca, przewlekłych chorób płuc, zaburzeń układu pokarmowego, marskości wątroby;
- szponowatość paznokcia – może dojść do tego na skutek urazu, ucisku na paznokieć, zaburzeniach krążenia obwodowego;
- paznokcie rurkowate – zmiany są wynikiem dziedzicznej choroby.
Każdy paznokieć składa się z macierza. Jest to warstwa komórek, z której wyrasta paznokieć. Biały półksiężyc jest miejscem, gdzie część żywa zamienia się w martwą płytkę rogową. Można ją bezboleśnie skracać. Skórki narastające na paznokieć chronią go przed wysychaniem oraz infekcjami. Odpowiednio zadbane paznokcie to podstawa, aby uniknąć nieprzyjemnych problemów z wrastającymi paznokciami, dziwnymi kształtem czy strukturą.
Jak dbać właściwie o paznokcie?
Odpowiednia higiena i pielęgnacja polega na:
- spożywaniu produktów bogatych w witaminę A, witaminy z grupy B, krzemu, cynku i miedzi – utrzymują paznokcie w dobrej kondycji;
- wzmacnianiu paznokci odżywkami;
- używaniu podkładów pod lakier kolorowy;
- niewycinaniu skórek;
- ochronie paznokci przed detergentami;
- nieobgryzaniu – to osłabia płytki.